ד"ר בירי רוטנברג, ביבליותרפיסטית, פסיכותרפיסטית
                 שאלות ותשובות
למי מתאים הטיפול ?

הטיפול בביבליותרפיה ובפסיכותרפיה מיועד למי שאוהב ספרות ומכור למילים וגם למי שמרוחק מהמילים וממעט לדבר. הטיפול מציע כר נרחב של אפשרויות החל משימוש בטקסטים ועד שימוש בשתיקה, במקומות בהם אין מילים. הביבליותרפיה והפסיכותרפיה מתקיימות במקום בו יש סיפור ובמקום ממנו הסיפור נעדר. זהו מרחב העבודה הרגשית. המטופלים הם ילדים -  ילדים בגיל הרך שטרם רכשו שפה, או ילדים שהפסיקו לדבר באופן חלקי (selective mutism) , ילדים בעלי עיכובי התפתחות שפתיים, למשל מהספקטרום של הפרעות התקשורת או בעלי עיכובים שפתיים על רקע קשיים רגשיים. הטיפול עשוי לעזור לילדים אלו לצאת מסבך קשיי ההתפתחות השפתיים ולהעניק משמעות מילולית בתוך החוויה הטיפולית. כאשר המטופלים הם מתבגרים - הנעים על הרצף שבין יצירת זהות לבלבול הזהות, מחפשים את הייחודיות שלהם בסיפור המשפחתי ובתחושת האי-מובנות והאין-עם-מי-לדבר. הטיפול בביבליותרפיה ופסיכותרפיה עשוי לעזור למתבגרים למצוא משמעות, זהות ותחושת שותפות וקשר. כאשר המטופלים הם מבוגרים - בתקופות של צמתים ומעברים התפתחותיים, שינויים אישיים ומקצועיים, או מבוגרים עם קשיים נפשיים: חרדות, דיכאון והפרעות נפשיות נוספות.  המטופלות הן אימהות, המנסות למצוא את האופן בו יוכלו לשלב בין קריירה, אימהות וזוגיות, בין הצרכים שלהן לצרכי הסובבים אותן. הטיפול בביבליותרפיה מסייע בכך שהוא מתמקד במבוגר כסובייקט, כאדם בפני עצמו בעלי משאלות וצרכים משלו. הטיפול בביליותרפיה ובפסיכותרפיה מציע עזרה בהבנת העצמי, בהדרכת אימהות ואבות ומתן דרכים להתמודדות עם חיי היומיום.

כיצד מתרחש בפועל הטיפול בביבליותרפיה ובפסיכותרפיה?

בטיפול במבוגרים ומתבגרים: הטיפול מתחיל במפגש המבוסס על שיחה בין המטפלת למטופלת או בין המטפלת למטופל. מספר פגישות יוקדשו להכרה, הבנה ויצירת מסלול למסע טיפולי משותף. יחד נרכוש דרכי עבודה משותפים. במהלך הפגישות הראשונות אציע את דרך עבודתי, האם המטופלת או המטופל ירצו שאביא לפגישות המשותפות טקסט? האם היו רוצים שנקרא יחדיו? האם היו רוצים שאציע תרגילי כתיבה על מנת שנכתוב יחדיו? האם היו רוצים להביא טקסט משלהם-סיפור, שיר, יומן, בלוג או מכתב על מנת שנקרא אותו יחדיו ואוכל להכיר אותם טוב יותר? המסע הטיפולי המשותף עובר דרך תחנות רבות והוא מתפתח בהתאם למפגש הייחודי מול כל מטופלת ומטופל . הטיפול בילדים: טיפול דיאדי - מתחיל במפגש אחד או שניים עם ההורים המבוסס על שיחה, וממשיך לפגישות עם הילד ואחד ההורים לסירוגין. מדי מספר שבועות נפגשים ההורים עם המטפלת להדרכות הורים, לפי הצורך העולה בטיפול. בפגישות עם הילד וההורה- הפגישות מבוססות על תהליכי משחק, ציורים וסיפורים. טיפול פרטני בילדים - מתחיל בפגישות עם ההורים וממשיך לפגישות עם הילד המבוססות על משחק, ציורים וסיפורים. מדי מספר שבועות נפגשים ההורים עם המטפלת להדרכות הורים, לפי הצורך העולה בטיפול.

במה שונה הטיפול בביבליותרפיה מטיפול פסיכולוגי?

הטיפול בביבליותרפיה התפתח מתוך הטיפול הפסיכולוגי הדינמי והוסיף לו נדבך יצירתי. כך שכיום הטיפול המשלב ביבליותרפיה ופסיכותרפיה הינו בעצם טיפול דינמי המבוסס על שיחה  בטיפול במבוגרים ועל משחק בטיפול בילדים (כמו הטיפול הפסיכולוגי) אולם בנוסף, מציע הטיפול בביבליותרפיה גם היבטים יצירתיים המבוססים על תחום הספרות, על תהליכי כתיבה וקריאה וסיפור סיפורים  למבוגרים, למתבגרים ולילדים.

מה ייצא לי מזה?

בסיום הטיפול בביבליותרפיה ובפסיכותרפיה לא יפתרו כל הבעיות אלא יהיו יותר דרכים יצירתיות להתמודד איתן. הטיפול מאפשר למטופל ולמטופלת להכיר את עצמם טוב יותר, להרגיש הקלה, ליצור קשר ולחוות יותר אהבה, הנאה, דרגות חופש ושמחה בחיי היומיום. 

 
ד"ר בירי רוטנברג רוזלר, ביבליותרפיסטית

ד"ר בירי רוטנברג, רחוב כצנלסון 104, גבעתיים   0544989193

​© 2013 by Biri Rottenberg.

  All rights reserved.

  • w-facebook
  • w-googleplus

​© paintings by Galit Balas.

  All rights reserved.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now